سیره عملی و رفتاری

کیفیت سلوک حضرت سجاد در ماه رمضان

ماه مبارک رمضان که از مبارکترین زمانها برای انجام امور عبادی به صورت عام است، از اهمیت خاصی نزد اولیاء خداوند برخوردار است. آنان از این میدان بزرگ تقرب الی الله حداکثر استفاده را مینمایند. و خود را در این ماه که «شهر الله» لقب گرفته است برای یاد و انس با حضر حق، فارغ مینمایند. «روزه» را به امساک سطحی از «خوردن» و «آشامیدن» منحصر نمیدانند و با این عمل، به حقیقت امساک از «منهیات الهی» و امساک از «توجه به غیر خدا» مشغول شده و خلاصه بالاترین بهره را در سلوک الی الله و قرب و لقاء او که نتیجه و پاداش «صوم» است، میبرند.
[صفحه ۲۳۲]
حضرت سجاد -علیهالسلام- نیز در قله و نقطه مقدم بندگان صالح حضرت الله قرار داشته و در این ماه شریف خود را فقط برای یاد فراگیر حضرت حق فارغ مینمودند.
«حصین» از امام صادق -علیهالسلام- نقل میکند که فرمودند: «عادت حضرت علی بن الحسین -علیهالسلام- این بود که هرگاه «ماه رمضان» فرامیرسید جز به «دعا» و «تسبیح» و «استغفار» و «تکبیر» به هیچ چیز تکلم نمیکردند و هر گاه «افطار» میکردند میگفتند: «اللهم ان شئت ان تفعل فعلت» یعنی: «خداوندا تو اگر بخواهی کاری را انجام دهی انجام خواهی داد.» [۳۹۹].
قابل توجه خوانندگان عزیز اینکه حضرت زین العابدین -علیهالسلام- در خلال دعاها و مناجاتهای خود در ارتباط با ماه مبارک رمضان، چه به هنگام رو آوردن این ماه مبارک، چه به هنگام وداع آن ماه عزیز و چه در شبها و سحرهای فرخنده آن، معارف بلند و نابی در ارتباط با این ماه مقدس بیان میفرمایند. از این رو تلاوت و دقت در ان ادعیه بسیار شایسته است. تا دیدگاه حضرت سجاد -علیهالسلام- در ارتباط با «ماه رمضان» روشن گردد.
برگرفته از کتاب اسوه کامل زندگی نامه امام سجاد علیه السلام نوشته آقای محمد محسن دعایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *