سیره عملی و رفتاری

نقش انگشتری حضرت سجاد

امام سجاد (ع) بر اساس یکی از سنن اسلامی انگشتر به دست مینمودند، و انگشتری ایشان دارای نقوش مختلفی بوده است که نوع آنها در روایات ذکر شده است.
از آن جمله از امام صادق (ع) نقل شده است که نقش «خاتم» علی بن الحسین (ع) چنین بود: «الحمد لله العلی العظیم.» [۳۷۶].
چه اینکه از حضرت ابی الحسن الرضا -(ع)- نقل شده است که نقش انگشتری حضرت سجاد -(ع)- چنین بود: «خزی و شقی قاتل الحسین بن علی صلوات الله علیه» [۳۷۷] یعنی: «خوار و بدبخت گردید کشنده حضرت امام حسین -(ع)-»
همچنین حضرت صادق (ع) از قول پدرشان نقل کردهاند که ایشان فرمودند: «نقش خاتم پدرم چنین بود: «العزه لله» [۳۷۸].
همچنین از حضرت رضا (ع) نقل شده که نقش خاتم حضرت علی بن الحسین -(ع)- نقش خاتم پدرشان بود بدین صورت که «ان الله بالغ امره.» [۳۷۹].
و در کتاب الفصول المهمه تالیف «ابن الصباغ المالکی» آمده است:
نقش خاتم حضرت امام زین العابدین (ع) این چنین بود: «و ما توفیقی الا بالله» [۳۸۰].
اما آنچه در این ارتباط بسیار جالب است حدیثی است که «محمد بن مسلم» از امام صادق -(ع)- نقل میکند که از حضرت راجع به انگشتر امام حسین بن علی – (ع) – پرسیدم که به دست چه کسی افتاد؟ و عرض کردم من شنیدهام در هنگامی که همه چیز حضرت غارت شد، این انگشتر هم از انگشت ایشان ربوده شد. امام صادق -(ع)- فرمودند: «آنچنانکه میگویند صحیح نیست، هر آینه حضرت حسین – (ع) – به فرزندش علی بن
[صفحه ۲۲۵]
الحسین -(ع)- وصیت نمود و او را وصی خود قرار داد و انگشترش را در دست او قرار داد و امرش را به او تفویض کرد. همچنانکه رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم نسبت به امیرالمومنین -(ع)- و امیرالمومنین -(ع)- نسبت به امام حسن -(ع)- و امام حسن -(ع)- نسبت به امام حسین -(ع)- انجام داده بود و این انگشتر سپس به پدرم رسید بعد از پدرش، و از او به من رسید و آن هم اکنون نزد من است و من هر جمعه آن را به دست نموده و در آن نماز میخوانم.»
«محمد بن مسلم» میگوید: روز جمعهای بر او وارد شدم در حالی که مشغول نماز بودم، پس چونکه از نماز فارغ شد دستش را به سوی من دراز نمود و من در انگشت مبارک او انگشتری دیدم که نقشش چنین بود: «لا اله الا الله عده للقاء الله» یعنی: «لا اله الا الله زاد و توشه لقاء الهی است» پس فرمود: «این انگشتر جدم حضرت ابیعبدالله الحسین -(ع)- است.» [۳۸۱].
با توجه به نقشهای انگشتری حضرت سجاد -(ع)- معارف ناب و گرانقدری به دست میآید که بر اهلش پوشیده نیست.
رگرفته از کتاب اسوه کامل زندگی نامه امام سجاد (ع) نوشته آقای محمد محسن دعایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *