سیره عملی و رفتاری

اهتمام حضرت سجاد به انفاق

اشاره
یکی از برگهای بسیار زرین کتاب فضائل و کمالات وجود انور حضرت سید الساجدین و زین العابدین -(ع)- به مساله «اهتمام ویژه حضرت در رسیدگی به فقرا و مستمندان» اختصاص دارد. حضرت سجاد -(ع)- به
[صفحه ۳۷۶]
مساله «انفاق» که در قرآن مجید از ویژگیهای «متقین» شمرده شده و دهها آیه پیرامون ارزش و اهمیت آن نازل شده است، مانند سایر دستورات شرع اقدس، اهتمام خاص مبذول میداشتهاند و بدین وسیله «ارتباط با خداوند» را با «ارتباط با مردم» با «دید توحیدی» گره زده و اسلام جامع و کامل را بار دیگر در این بعد نیز به نمایش گذاشته و تجسم بخشیدهاند.
عملکرد حضرت سجاد -(ع)- در این مساله به وضوح کمالات ذات ابعاد معصومین (ع) را به اثبات رسانیده است و بهترین گواه بر بطلان دیدگاه و عملکرد بعضی از مدعیان «تصوف» و «عرفان» میباشد که با نگرش «تک بعدی» به مسائل اجتماعی، در واقع اسلام یک بعدی را تبلیغ میکنند. چه اینکه برترین دلیل بر بطلان دیدگاه سایر افرادی است که عملا اسلام را در امور اجتماعی صرف و بریده از «معنویت» و «توحید» خلاصه میبینند.
حضرت زین العابدین -(ع)- در کنار ارتباط فوق العاه و کم نظیر با حضرت حق در قالب «دعا» و «نماز» و «حج» و «ذکر» که نمونههای آن در بررسی عبادات حضرت بیان گردید، در زمینه «امور اجتماعی» نیز به امر جامعه و بویژه فقرا و مستمندان اهتمام داشته و به آنان رسیدگی میکردند و در این کار با مراعات «اخلاص» و «توحید» و داشتن عملکرد تربیتی خاص، موجبات هدایت جامعه را فراهم میساختهاند.
آری همچنانکه از کثرت عبادت، آثار آن در بدن و بویژه پیشانی آن بزرگوار ظاهر شده بود، از کثرت به دوش کشیدن خورجین پر از غذا و آذوقه برای ایتام و مستمندان نیز، آثار آن در پشت مبارک حضرت بر جا مانده بود که بعد از ارتحال مشاهده گردید.
برای بررسی عملکرد حضرت سجاد -(ع)- در این زمینه باید موضوعات زیر مرور گردد:
۱- بینش حضرت در زمینه انفاق در راه خداوند.
۲- گسترهی وسیع انفاق و رسیدگی به فقرا توسط حضرت سجاد -(ع)-.
۳- کثرت رسیدگی به فقرا و مساکین توسط حضرت و آثار آن در بدن حضرت.
[صفحه ۳۷۷]
۴- مراعات شدید «اخلاص» توسط حضرت سجاد -(ع)- در زمینه انفاق (صدقهی سر)
۵- سخن حضرت در موقع برخورد با فقیر
۶- سیرهی حضرت به هنگام دادن صدقه
۷- سیرهی حضرت در انفاق لباسهای خود
۸- سیرهی حضرت در بخشیدن آنچه خود دوست میداشت
۹- دو نمونه از انفاقهای حضرت
رگرفته از کتاب اسوه کامل زندگی نامه امام سجاد (ع) نوشته آقای محمد محسن دعایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *