زیارت نامه و ادعیه

دعای امام سجاد برای درخواست اخلاق پسندیده

فبما رحمه من الله لنت لهم و لو کنت فظا غلیظ القلب لانفضوا من حولک . (۷۸)
رحمت خدا ترا با خلق مهربان و خشخوی گردانید و اگر تندخوی و سخت دل بودی مردم از گرد تو پراکنده می شدند .
اللهم اسلک
بی الطریقه المثلی ، و اجعلنی علی ملتک اموت و احیی (۷۹) .
خدایا بهترین راه را پیش پایم بگذار و مرا بر آیین خوددار (دین حق ولایت و دوستی ائمه معصومین ) و چنان گردان که بر دین تو (اسلام ) بمیرم و (در قبر و قیامت ) زنده گردم .
اللهم صل علی محمد و اله و ارزقنی صحه فی عباده و فزاعا فی زهاده و علما فی استعمال و ورعا فی اجمال (۸۰) .
بار خدایا بر محمد و آل او درود فرست و روزی من کن تندرستی در عبادت و آسایش در زهد و دوری از دنیا و علم با عمل و پرهیزکاری از روی میانه روی ( نه به اندازه ای که به وسواس بد اندیشی و بدگمانی کشد . )
درس اخلاق
حضرت امام صادق (علیه السلام ) فرمود : حضرت زین العابدین (علیه السلام ) مسافرت نمی کرد مگر با رفقایی که او را نمی شناختند و با آنها شرط می کرد در کارهایی که پیش می آید اجازه دهند آن جناب هم خدمت کند . زمانی با دسته ای به سفر رفت . در بین راه مردی ایشان را شناخت به رفیقان گفت می شناسید این آقا کیست ؟ جواب دادند نه . گفت : علی بن الحسین زین العابدین (علیه السلام ) است . آنها حرکت کرده دست و پای آن حضرت را بوسیدند ، عرض کردند : یابن رسول الله آیا با این عمل خیال داشتید برای همیشه ما را به آتش جهنم بسوزانی ؟ چنانچه خدای ناخواسته جسارتی یا دست درازی یا زبان درازی نسبت به شما می کردیم
، یابن رسول الله شما را چه بر این کار واداشت ؟ آن جناب فرمود : من چندی پیش با عده ای که مرا می شناختند مسافرت کردم خدماتی به من می کردند به واسطه حضرت رسول خدا(ص ) که سزاوار آن نبودم . ترسیدم شما هم مثل آنها بکنید(۸۱) .
برگرفته از کتاب سجاده عشق داستان های برگزیده از صحیفه سجادیه نوشته آقای یحیی نوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *