پدر و مادر (شجره نامه)

پدر و مادر امام سجاد علیه السلام

پدر و مادر
پدر ارجمند امام سجاد علیه السلام: امام حسین بن علی علیه السلام سید الشهداء علیه السلام می باشد.
برخی زین العابدین را بزرگترین فرزند حسین بن علی علیه السلام دانسته اند ولی از بیشتر منابع تاریخی چنین استفاده می شود که علی اکبر – شهید کربلا – بزرگترین پسر خانواده بوده است و امام سجاد علیه السلام از وی سن کمتری داشته است و بر این اساس زین العابدین را علی اوسط نامیده اند.
مادر بزرگوار آن حضرت، شهر بان، دختر یزدگرد – آخرین شاه ساسانی – می باشد. وی طی فتوحات شهرهای ایران به دست مسلمانان اسیر گشت و از ایران به مدینه برده شد و در پرتو حمایت امیر المومنین علیه السلام آزاد گردید، به همسری حسین بن علی علیه السلام در آمد و افتخار یافت تا مادر امام زین العابدین علیه السلام باشد و نه امام معصوم از نسل او پدید آمد.
علی علیه السلام درباره او به فرزندش حسین علیه السلام سفارش فرمود:
از همسرت – شهر بانو – خوب محافظت و نگاهداری کن و به او نیکی نما، چه این که در آینده ای نزدیک برای تو فرزندی خواهد آورد که بهترین اهل زمین خواهد بود.
این که شهربانو، در چه سالی دیده به جهان گشوده و در چه سنی به همسری حسین بن علی علیه السلام در آمده، و پس از آن چند سال با آن حضرت زندگی کرده است، مورخان و محدثان نظر قاطعی را ثبت نکرده اند.
نکته ای که بیشتر تاریخنگاران یاد آور شده اند این که وی دختر یزدگرد بوده است و نیاکان پدری او عبارتند از: پرویز، هرمز، انوشیروان، قباد. پدرش آخرین پادشاه ساسانی است که با فتوحات اسلامی سلسله آنان منقرض گردیده است. از جمله نامها و القابی که برای مادر امام سجاد علیه السلام یاد کرده اند به موارد ذیل می توان اشاره کرد:
شهر بانو، شهر بانویه، سلافه، غزاله، سلامه، خولد برده،، جهان نویه شهرناز جهان شاه حرار خلوه ام سلمه فاطمه و مریم..
آن بانوی گرامی که افتخار مادری ولی خدا و زینت عبادتگران را به دست آورده بود سوگندنامه، پس از ولایت فرزندش، با فاصله ای بسیار اندک جهان را بدرود گفت و علی بن الحسین در داماد دایه ای پرورش یافت که هماره او را مادر صدا می زد.
برخی مورخان گمان کرده اند مادر امام سجاد در واقعه کربلا حضور داشته و پس از شهادت حسین بن علی علیه السلام به همسری زبید در آمده و از او صاحب فرزندی به نام عبدالله شده است.
ولی چنان که مسعودی و دیگران گفته اند، مادر امام سجاد علیه السلام در بیماری پس از وضع حمل وفات یافته است و زبید با کنیزی ازدواج کرده که دایه امام سجاد علیه السلام بوده و آن حضرت وی را مادر می خوانده است. و چه بسا همین امر مایه اشتباه تاریخنگارانی چون ابن سعد شده است که گمان کنند شهربانو در واقعه کربلا حضور داشته و از آن پس به همسری غلامی با نام زبید در آمده است !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *