ازدواج و همسران, فرزندان و نوادگان

همسر و فرزندان امام سجاد علیه السلام

همسر و فرزندان امام سجاد علیه السلام
امام زین العابدین علیه السلام با توجه به فرزندان زیادی که برای ایشان یاد کرده اند، همسران متعددی داشته است، اما در میان این همسران، تنها یکی از ایشان، از طریق عقد دائم به همسری آن حضرت در آمده بود و دیگران، کنیزانی بودند که به وسیله حضرتش خریداری شده و افتخار یافته بودند که از آن امام فرزندی داشت باشند. تنها همسری که از طریق عقد دائم به ازدواج امام سجاد علیه السلام در آمده است، ام عبدالله دختر بزرگوارش امام حسن مجتبی علیه السلام می باشد.
ام عبدالله از زنان با فضیلتی است که در بسیاری از افتخارهای معنوی، در عصر خویش یگانه بوده است. از آن جمله این که وی هم دختر امام و هم همسر امام و هم مادر امام می باشد. همسری ام عبدالله با امام سجاد، دونسل امامت را به هم پیوند داد و نتیجه این پیوند، یگانه فرزندی بود که باقر العلوم نام گرفت و خط امامت را تداوم بخشید. اما تعداد فرزندان امام سجاد در کتابهای تاریخی و حدیثی ۱۵،۱۶، ۱۷، و حتی ۲۰ فرزند پسر و دختر یاد شده است.
شیخ مفید رحمه الله علیه نام فرزندان امام سجاد علیه السلام را این گونه آورده است:
۱- محمد (ابوجعفر، باقر العلوم علیه السلام) که مادر وی ام عبدالله دختر امام حسن مجتبی علیه السلام بوده است.
۲- عبدالله.
۳- حسن.
۴- حسین، که مادر اینها ام ولد بوده است.
۵- زید.
۶- عمر، که مادر آن دو نیز ام ولد می باشد.
۷- حسین اصغر.
۸- عبدالرحمان.
۹- سلیمان که هر سه از یک مادر ام ولد بوده اند.
۱۰- محمداصغر.
۱۱- علی وی را کوچکترین فرزند امام سجاد دانسته اند.
۱۲- خدیجه که با علی از یک مادر ام ولد بوده اند.
۱۳- فاطمه.
۱۴- علیه.
۱۵- ام کلثوم که مادر هر سه آنان ام ولد می باشد.
آنچه شیخ مفید در این زمینه یادکرده، مورد اشاره برخی دیگر از مورخان نیز قرار گرفته است. بسیاری از فرزندان علی بن الحسین علیه السلام دارای اعقاب و نسلی نبوده اند و یا در تاریخ از نسل آنان چیزی ثبت نشده است. ابن عنبه نسب شناسی معروف، استمرار نسل امام سجاد علیه السلام را تنها از طریق شش تن از فرزندان آن حضرت به نامهای محمد الباقر علیه السلام، عبدالله، زید شهید، عمر اشرف، حسین اصغر و علی اصغر دانسته است. و ابن قتیه در این زمینه تنها از محمد بن علی الباقر، زید، عبدالله بن الحسین یاد کرده است. در میان فرزندان امام سجاد، با فضیلت ترین، عالم ترین و شریف ترین فرزند را نخست امام باقر علیه السلام و سپس زید بن علی دانسته اند. چنان که از محمد بن منکدر نقل کرده اند: هیچ کس را ندیدم که در فضیلت با علی بن الحسین برابر کند مگر زمانی که با فرزندش محمد الباقر علیه السلام مواجه شدم. و امام زیدبن علی بن الحسین کنیه اش الوالحسین و یا الولاحسین. معروف به زید شهید است. وی در سال ۷۹ هجری قمری دیده به جهان گشود و به سال ۱۲۲ هجری قمری در عصر خلافت هشام بن عبدالملک مروان به فرمان او و بدست یوسف بن عمر ثقفی به شهادت رسید. او در مبارزه علیه دستگاه مستبد خلافت اموی، بسیار جدی و صریح بود و در عین اعتقاد و اذعان به امامت ولایت امام باقر علیه السلام و امام صادق علیه السلام، قیام مسلحانه علیه دستگاه اموی را وظیفه خود می دانست. مرکز اصلی فعالیتی سیاسی زید در کوفه بود و در همان منطقه قیام کرد و به شهادت رسید. زید علاوه بر مبارزات سیاسی، در علم و دانش نیز شخصیتی والا داشت و ابوخالد واسطی کتابی را نام الفقه به وی نسبت داده است که اگر این انتساب درست باشد نخستین کتاب فقهی به شمار می آید.

۳ Comments

  1. سجاد

    خیلی خیلی خوبه

  2. roien

    فرزندان وناده گان زید شهید رابدانم

  3. roien

    فرزندان و نواده گان زید شهید ابن امام سجاد (ع)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *