ازدواج و همسران

همسر امام چهارم حضرت فاطمه

حضرت فاطمه، دختر امام حسن مجتبی (ع) است که کنیهشان «امعبدالله» است، در میان دختران حضرت به جلالت و عظمت شان و بزرگواری ممتاز بودند. ایشان به همسری حضرت امام سجاد (ع) در آمده و ثمرهی این وصلت، چهار فرزند بوده است. حضرت ابوجعفر محمد باقر (ع) حسن، حسین و عبدالله باهر [۵۵] (البته مادر حسن و حسین و عبدالله باهر در بعضی از اسناد تاریخی
[صفحه ۳۶]
«امولد» ذکر شده است). [۵۶].
«امعبدالله» این افتخار را دارد که با همسر شدن برای حضرت سجاد (ع) باعث پیوند نسل دو امام به یکدیگر شد. آری ایشان از زنان نادره جهان است که در داشتن برخی از امتیازات منحصر به فرد میباشد و این مزایا در یک فرد غیر از ایشان جمع نشده است.
ایشان دختر امام، نوه امام، همسر امام، عروس امام، مادر امام، مادر بزرگ امام میباشند. وی فرزند امام مجتبی (ع) و نوه امیرالمومنین (ع) همسر امام سجاد (ع) عروس امام حسین (ع) مادر امام باقر (ع) و مادر بزرگ سایر امامان (ع) است.
امام باقر (ع) فرمودهاند روزی مادرم در زیر دیواری نشسته بود که ناگاه صدایی از دیوار بلند شد و از جا کنده شد و خواست که بر زمین افتد. مادرم با دست خود اشاره کرد و به دیوار فرمود: نباید فرود آیی!!، قسم بحق مصطفی – صلی الله علیه و آله و سلم – که حق تعالی رخصت نمیدهد تو را در افتادن. پس آن دیوار معلق در میان زمین و هوا باقی ماند تا آنکه مادرم از آنجا بگذشت. پس پدرم امام زین العابدین (ع) صد اشرفی برای او تصدق داد.
و نیز از حضرت امام صادق (ع) روایت شده که روزی آن جناب جدهاش، مادر حضرت امام محمد باقر (ع) را یاد کرد و فرمود: «کانت صدیقه لم یدرک فی آل الحسن مثلها».
یعنی جدهام صدیقه بود و در دودمان حضرت امام حسن (ع) کسی به درجه و مرتبه او نرسید. [۵۷] (با توجه به اصطلاح «صدیق» و مقام خاص صدیقان که در قرآن همردیف انبیاء آورده شده این تعبیر امام صادق (ع) راجع به مادر بزرگ خود قابل دقت است.)
با توجه به نقلهای متعدد تاریخی مبنی بر حضور حضرت باقر (ع) در چهار سالگی در صحنه عاشورا، نباید وصلت حضرت امام سجاد (ع) با حضرت فاطمه بنت الحسین (ع) دیرتر از سال ۵۶ هجری بوده باشد.
[صفحه ۳۷]
رگرفته از کتاب اسوه کامل زندگی نامه امام سجاد (ع) نوشته آقای محمد محسن دعایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *