ازدواج و همسران

همسران امام چهارم

امام چهارم حضرت زین العابدین علیهالسلام دارای همسران متعددی میباشند که اکثر آنها «امولد» [۵۱] بودهاند.
یکی از همسران حضرت سجاد علیهالسلام علیا مخدره حضرت فاطمه (امعبدالله) دختر حضرت امام حسن علیهالسلام میباشند که ثمرهی ازدواج
[صفحه ۳۵]
حضرت با آن بانوی مکرمه، امام محمد باقر علیهالسلام بوده است. [۵۲].
همسر دیگر امام چهارم کنیزی است به نام «حوراء» که جناب «مختار ابن ابیعبید ثقفی» آن را به ششصد دینار و بنابر نقلی سی هزار خریده بود و به حضرت هدیه داد که ایشان مادر حضرت «زید بن علی» – سلام الله علیه – شهید بزرگوار خاندان عصمت و طهارت است. [۵۳].
«ابوالفرج اصفهانی» در کتاب مقاتل الطالبین از «ابن المنذر» نقل میکند که «مختار ابن ابیعبید» کنیزی را به سی هزار خرید، پس به او گفت: پشت کن پس او پشت کرد، بعد به او گفت: رویت را به این سمت کن، پس او چنین کرد. سپس مختار گفت: هیچ کس را شایستهتر از علی بن الحسین علیهالسلام برای او نمیشناسم. و لذا آن کنیز را برای حضرت فرستاد و او همان مادر «زید بن علی» علیهالسلام است. [۵۴].
از اسامی سایر همسران حضرت سجاد علیهالسلام اطلاع چندانی در اسناد تاریخی موجود نیست و چنانکه ذکر شد آنها اغلب «ام ولد» بودهاند.
در متون تاریخی و روایی در ارتباط با همسری چند خانم با امام سجاد علیهالسلام مطالبی ذکر شده است گرچه به نام آنها تصریح نشده است. در این زمینه تحت عنوان «همسری دیگر برای امام چهارم» (۱) و (۲) و (۳) مطالبی ذکر خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *