حوادث، وقایع، هجرت

فرقه کیسانیه

پس از شهادت حضرت امام حسین (ع) سرکوب شدیدی که امویان بر شیعه وارد کردند و حاکمیت جو خفقان و در نتیجه از هم پاشیدگی شیعه، در اوایل امامت حضرت علی بن الحسین (ع) یک جریان انحرافی، دامن گروهی از شیعیان را فراگرفت و موجب شد ذهن تعدادی از آنها به امامت «محمد بن حنفیه» که فرزند حضرت امیرالمومنین (ع) بود، معطوف شود و نسبت به امامت
[صفحه ۴۷]
حضرت زینالعابدین (ع) دچار خدشه و تردید گردند.
آری خطی که در مقابل خط امامت حضرت علی بن الحسین (ع) به شکل انحرافی در آن زمان شکل گرفت و با رهبری «مختار ابن ابیعبیده ثقفی» پایه گذاری شد، تشکلی به نام «فرقهی کیسانیه» را پدید آورد. اینان گروهی بودند که مدعی شدند پس از حسین بن علی (ع) «محمد بن حنفیه» دارای منصب امامت و ولایت است.
و در وجه تسمیه آنان به این نام نقل شده که چون مختار در آغاز طفولیت توسط پدر، خدمت حضرت امیرالمومنین (ع) آورده شد حضرت او را روی زانوی خود نشاندند و به او فرمودند «کیس کیس» [۷۴] و چون او بعد از «محمد حنفیه» رهبری این فرقه را به دست داشت، از این رو این فرقه به نام «کیسانیه» نام گرفتند.
البته علل دیگری نیز برای این تسمیه بیان شده است که چندان متقن به نظر نمیرسد.
در زمینه شخصیت «مختار» و رهبری او در قیام بزرگی که به نابودی جمع کثیری از قاتلین سیدالشهداء (ع) منجر شد و انگیزههای سیاسی و اجتماعی او در مطرح کردن خود به عنوان نمایندهی «محمد بن حنفیه» و دیدگاه اهل بیت (ع) نسبت به ایشان، بحثهای مبسوطی در کتب تاریخی مطرح است که باید مورد توجه و پیگیری قرار گیرد. [۷۵].
رگرفته از کتاب اسوه کامل زندگی نامه امام سجاد (ع) نوشته آقای محمد محسن دعایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *