حوادث، وقایع، هجرت

شماتت کینه توزان

شماتت کینه توزان
منظره حزن انگیز کودکان یتیم و زنان محجوب و گرفتار در بند اسارت و چهره های معنوی خاندان رسالت و سخنانی که میان ایشان و کاروانیان رد و بدل می شد، چه بسا در قلب گول خوردگان شامی و مردمان بی غرض ایشان تاءثیر می کرد و شادیهایشان را به غم اظهار خشمشان را نسبت به اقل بیت به ملاطفت و همدردی مبدل می کرد. اما در این کینه توزانی بودند که نور حقیقت راهی به دلهایشان نداشت و اسارت و مظلومیت اقل بیت را فرصت مناسبی برای انتقامجویی و شماتت آنان
می پنداشتند.
ابراهیم فرزند طلحه از جمله این شماتت کنندگان است.
وی کسی است که پدرش طلحه از جمله برافروزندگان آتش جنگ جمل بود.
طلحه در همان جنگ که علیه علی بن ابی طالب برپاشده بود کشته شد.
ابراهیم مرگ پدرش را از ناحیه خاندان علی علیه السلام می دید و دی دل کینه دیرینه داشت.
او نیز مانند شامیان به تماشای کاروان اسیران اهل بیت علیهم السلام آمده بود.
نگاهش به علی بن الحسین علیه السلام افتاد گویی جراحت عقده هایش دوباره شکافته مجسم گردید. از روی انتقامجویی گفت:
ای فرزند علی، چه کسی پیروز است ؟
منظور ابراهیم از این سخن، یادآوری گذشته بود.
او می خواست بگوید، اگر بنی هاشم در جنگ جمل پیروز شدند، اما در نهایت همه آن پیروزیها به شکست منتهی شده است. و شما که فرزندان علی علیه السلام هستید امروز در بند اسارتید من که فرزند طلحه هستم، اکنون آزادم و تماشاگر!
مجال، مجال استدلال و مباحثه نبود.
ابراهیم با مرد شامی فرق می کرد. مرد شامی گول خورده بود و بی غرض، اما ابراهیم اهل بیت را خوب می شناسد و سخنانش از روی انتقامجویی است. امام سجاد علیه السلام به او پاسخی کوتاه می دهد و می فرماید:
اگر می خواهی بدانی چه کسی پیروز است، هنگام نماز اذان و اقامه بگو.
سخن کوتاه – اما قاطع – امام سجاد علیه السلام به ابراهیم، پیامی ژرف به همراه داشت. و به او یاد آوری می کرد که ای ابراهیم جنگ ما در گذشته و خال برای عزت و قدرت دنیایی نبود که اکنون ما شکست خورده باشیم و تو و یزید پیروزمند باشید. جنگ و قیام ما برای زنده ماندن پیام توحید و ندای وحی و رسالت بود تا زمانی که از ماءذنه ها ندای شهدای لا اله الا الله و اشهد ان محمدا رسول الله بلند باشد و مسلمانان برای نماز خویش در اذان و اقامه این شعارهای توحیدی و محمدی را تکرار کنند، ما پیروزیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *