حوادث، وقایع، هجرت

امام سجاد در روز عاشورا

در زمینه وضعیت جسمانی حضرت سجاد (ع) در روز عاشورا نقلهای تاریخی متفقند که آن حضرت در این روز دچار بیماری شدیدی بودند به صورتی که مطلقا از امکان حضور در نبرد برخوردار نبوده و در خیمهی مخصوص استراحت میکردند و حضرت زینب – سلام الله علیها – مرتب از ایشان پرستاری مینمودهاند و حالشان به گونهای بوده که حتی نمیتوانستند در مقابل پای پدر بایستند.
اولین نقل قولی که از حضرت علی بن الحسین – (ع) – در روز عاشورا انجام شده این است که حضرت فرمودهاند: چون سپاه دشمن به سمت حضرت حسین (ع) رو نمود، آن حضرت دستش را بلند نمود و عرض کرد: «اللهم انت ثقتی فی کل کرب …» تا آخر دعای بلند و ملکوتی حضرت حسین (ع) [۱۰۰].
[صفحه ۶۴]
نقل قول دیگری که از حضرت سجاد (ع) در روز عاشورا رسیده مربوط به قصهی تناول یک «سیب» از طرف پدرشان است که مائدهای آسمانی و هدیهای از جانب جبرئیل (ع) برای اهل بیت (ع) بوده است.
همچنین حضرت زین العابدین (ع) فرمودهاند:
«چونکه امر بر حضرت حسین بن علی بن ابیطالب (ع) سخت شد کسانی که با او بودند به او نگریستند پس حضرتش خلاف همه آنان بود چرا که آنان هر چه امر مشکلتر و سختتر میشد رنگشان تغییر میکرد و ارکان بدنشان میلرزید و قلوبشان خائف بود ولی امام حسین (ع) و بعضی از همراهانش که از خصائص اصحاب او بودند، چهرههایشان میدرخشید و اعضاء و جوارحشان آرام میگرفت و نفوسشان از حالت آرامش برخوردار بود، پس بعضی از آنان به بعضی دیگر گفتند که: نگاه کنید ابدا از مرگ باکی ندارد.»
و سپس حضرت سجاد (ع) سخنان گهربار پدر را خطاب به اصحابش نقل میکنند. [۱۰۱].
همچنین از حضرت زین العابدین (ع) روایت شده است که فرمود: «پدرم در روزی که کشته شد در حالی که خونها[از بدنش]میجوشید من را به سینه چسبانید و میگفت: «ای پسرم از من حفظ کن دعایی را که فاطمه – صلوات الله علیها – مرا تعلیم نمود و رسول الله – صلی الله علیه و آله وسلم – او را تعلیم کرده بود و جبرئیل به پیامبر برای حاجتها و امور مهم و غم و غصهها تعلیم داده بود. و همچنین در امور مهمی که از آسمان نازل میشود و یا کارهای بزرگ و سهمگین.
فرمود بخوان: بحق یس و القرآن الحکیم، و بحق طه و القرآن العظیم، یا من یقدر علی حوائج السائلین، یا من یعلم ما فی الضمیر، یا منفس عن المکروبین، یا مفرج عن المغمومین، یا راحم الشیخ الکبیر، یا رازق الطفل الصغیر یا من لا یحتاج الی التفسیر، صل علی محمد و آل محمد و افعل بی کذا و کذا.» [۱۰۲].
و بالاخره آخرین مطلبی که از حضرت زین العابدین (ع) در روز
[صفحه ۶۵]
عاشورا تا قبل از شهادت حضرت امام حسین (ع) نقل شده است مربوط به آخرین وداع ایشان با پدرشان میباشد.
رگرفته از کتاب اسوه کامل زندگی نامه امام سجاد (ع) نوشته آقای محمد محسن دعایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *