از دیدگاه اندیشمندان و بزرگان

حضرت سجاد از منظره گوهر شناسان

اشاره
در «زیارت جامعه کبیره» که یکی از عالیترین و بهترین زیارتهای ائمه هدی -(ع)- است و از زبان مبارک حضرت هادی -(ع)- نقل شده است، بعد از بیان دهها فضیلت و منقبت برای ائمه -(ع)- میخوانیم: «من اراد الله بدء بکم و من وحده قبل عنکم و من قصده توجه بکم، موالی لا احصی ثنائکم و لا ابلغ من المدح کنهکم و من الوصف قدرکم و انتم نور الاخیار و هداه الابرار و حجج الجبار، بکم فتح الله و بکم یختم و بکم ینزل الغیث …» [۶۴۷].
[صفحه ۴۴۰]
یعن?: «هر کس خدای را اراده کند به شما آغاز میکند، و هر کس او را به یگانگی بشناسد از شما این معرفت را تلقی کرده است، و هر کس او را قصد کند لاجرم به شما متوجه میگردد. ای آقایان و مولاهای من، من قدرت احصاء و شمارش ثنا و تمجید از شما را ندارم و هر چقدر شما را بستایم هرگز نمیتوانم به کنه اوصاف و کمالات شما راه یابم. آری در من این توان نیست که با توصیف شما به حقیقت قدر و مقام شما واقف شوم. شما نور بندگان خوب خدا و مایهی هدایت ابرار و نیکان و حجتهای خداوند جبارید که به وسیله شما خداوند فتح و نصر را شامل دیگران میکند و به وسیله شما نیز دردها را میبندد و ختم میکند. آری نزول باران نیز از جانب خداوند به وسیله شماست …»
از این رو حقیقتا توان بیان و توصیف جایگاه حقیقی اولیاء خداوند از عهده دیگران خارج است. و در این وادی جز اظهار عجز از هیچ کس کاری ساخته نیست.
حال از باب اینکه: «آب دریا اگر نتوان کشید هم به قدر تشنگی باید چشید» به بیان گوشهای از بیانات ارائه شده از شخصیت والای امام زین العابدین -(ع)- میپردازیم. در این زمینه در محورهای زیر نکاتی ارائه میگردد:
۱- توصیف حضرت سجاد -(ع)- در کلام ربوبی
۲- حضرت امیرالمومنین -(ع)-: او بهترین اهل زمین است
۳- امام سجاد -(ع)- از دیدگاه پدر
۴- امام سجاد -(ع)- از نگاه امام صادق -(ع)- (شبیه ترین فرد به حضرت علی -(ع)-)
۵- امام سجاد -(ع)- از دیدگاه خلفاء
۶- امام سجاد -(ع)- از دیدگاه اصحاب و بزرگان
۷- امام سجاد -(ع)- از زبان یکی از کنیزان آن حضرت
۸- فرزدق، شاعر برجستهی عرب، و توصیف حضرت سجاد -(ع)-
رگرفته از کتاب اسوه کامل زندگی نامه امام سجاد (ع) نوشته آقای محمد محسن دعایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *