امامت و رهبری، حاکمان زمان

تبعیض اساس حکومت اموی

سیاست حکام اموی بر اساس تبعیض نژادی بود، و مردم مسلمان را دو دسته کرده بودند:
۱ – عرب.
۲ – موالی یعنی غیر عربها که عمدتا ایرانی بودند.
[صفحه ۳۱]
البته بنیانگذار این سیاست، عمر خلیفهی دوم بود [۲۳] و معاویه که از طرف عمر، استاندار شام بود این سیاست را احیاء کرد و در زمانی که خود را خلیفهی مسلمین میدانست، با بخشنامههایی این شیوهی تبعیض نژادی را تحکیم کرد. وی طی بخشنامهای به زیاد بن ابیه که سمت استانداری کوفه و بصره و فارس را داشت چنین نوشت:
«مراقب ایرانیان باش، هرگز آنان را با عرب همپایه قرار مده، عرب حق دارد از آنان زن بگیرد، ولی آنان حق ندارند از عرب زن بگیرند، عرب از آنها ارث میبرد اما آنها از عرب ارث نمیبرند، حتی الامکان حقوق آنان کمتر داده شود، کارهای پست به آنان واگذار گردد، با بودن عرب، غیر عرب امامت جماعت نکند، غیر عربها در صف اول جماعت حاضر نشوند، و مرزبانی و قضاوت را به آنان وامگذار.»
سیاست تبعیض نژادی بنی امیه و بیعدالتیهای آنان نسبت به غیر عرب، موجب خشم عمومی مسلمانان غیر عرب شد. و ایرانیان که سابقهی فرهنگ و تمدن بزرگی داشتند و با آغوش باز، اسلام را پذیرفتند به خاطر عدالت اسلامی، تا پای جان از این مکتب دفاع کردند، از زمان خلیفه دوم عمر، سیاست تبعیض عرب و غیر عرب پیش آمد که در زمان امویها به اوج خود رسید و این خود در تشکل ایرانیان و علاقهشان به اهل بیت عصمت علیهمالسلام و اعتراضشان بر علیه امویان، اثر مهمی داشت نه اینکه ایرانیان خود را نژاد برتر میدانستند، بلکه خواستار عدالت اسلامی بودند. [۲۴].
به علت همین سیاست بنی امیه، ایرانیها همواره مترصد اقدام به مخالفت با آنها بودند، چنانچه نه فقط با مختار و ابراهیم اشتر بر ضد عبدالملک قیام کردند بلکه به اتفاق «عبد الرحمن اشعث» بر علیه حجاج همداستان شدند.
[صفحه ۳۲]
واقعهی کربلا به فرمان «یزید» و به رهبری «ابن زیاد» و فرماندهی «ابن سعد» و سران منافق کوفه و به یاری مردم سبک مغز و بیایمان کوفه، در محرم سال ۶۱ به وقوع پیوست.
یزید در مدت سه سال و اندی از حکومت خود، جنایات بزرگی را مرتکب شد. که این جنایات در واقع، انتقام از اسلام و انقلاب پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم بود. و اهل بیت پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم و امام حسین علیهالسلام در راس قربانیان بودند.
آری؛ عامل مهم تشکل شیعیان و سازمان یافتن آنان که باعث قیام بر علیه بنی امیه شد، سیاست ضد اسلامی بنی امیه، خصوصا جنایت بیسابقهی آنان در فاجعهی «عاشورا» میباشد.
[صفحه ۳۳]
برگرفته از کتاب بر امام سجاد علیه السلام چه گذشت نوشته آقای محمد حسن موسوی کاشانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *