امامت و رهبری، حاکمان زمان

امام سجاد و عبدالملک

بین امام سجاد علیه السلام و عبدالملک برخوردهای مختلفی روی داده است. البته چنان که نوشتیم، عبدالملک بنا داشت با بنیهاشم به نرمی رفتار کند و از رویارویی و مبارزه با آنان دوری جوید. ولی در طول دوران حکومت خود، به شدت امام علیه السلام را زیر نظر داشت و جاسوسهایی گمارده بود که حتی مسائل داخلی و خصوصی زندگی حضرت را به او گزارش میدادند.
در جریان ازدواج امام سجاد علیه السلام با کنیز آزاد کردهی خود، که عبدالملک طی نامهای این اقدام حضرت را ناپسند شمرد، میخواست به امام علیه السلام بفهماند که از تمام جریانات زندگی حضرت، حتی امور خصوصی وی، آگاه است.
اما امام علیه السلام چنان جواب دندان شکن و کنایه آمیزی به عبدالملک نوشت که وقتی
[صفحه ۱۹۱]
سلیمان، پسر عبدالملک، نامه را خواند، گفت: «ای امیرالمومنین! علی بن الحسین عجب تفاخری بر تو کرده است [۴۸۴].
البته برخوردهای تعرض آمیز امام علیه السلام با عبدالملک مربوط به زمانی است که شرایط مناسب برای این نوع برخوردها وجود داشته است. با توجه به این که عبدالملک در سال ۷۳ هجری، یعنی دوازه سال بعد از شروع امامت امام علیه السلام بر حجاز مسلط شد، برخوردهای بعدی امام با عبدالملک نیز تعرض آمیز است.
وقتی عبدالملک به حجاج نوشت که با بنیهاشم خوش رفتاری کند، امام علیه السلام همان وقت طی نامهای به عبدالملک نوشت که تو در فلان ساعت، از فلان روز، از فلان ماه، برای حجاج چنین و چنان نوشتی و پیامبر صلی الله علیه و آله از آن به من خبر داده است. سپس نامه را مهر کرده و به غلامش داد تا به عبدالملک برساند. وقتی عبدالملک نامه را خواند و تاریخ نامهی خود را بعد از بررسی درست، موافق نوشتهی امام علیه السلام یافت، خوشحال شد و هدایایی را برای امام فرستاد [۴۸۵].
امام علیه السلام با فرستادن این نامه دو منظور را دنبال میکرد:
۱٫ به عبدالملک بفهماند که او به قدرت و خواست خداوند از همهی جریاناتی که در کاخ او میگذرد، در همان وقت اطلاع پیدا میکند.
۲٫ به او آگاهی دهد که با پیامبر صلی الله علیه و آله ارتباط مستقیم دارد؛ یعنی علاوه بر این که فرزند نسبی رسول خدا صلی الله علیه و آله میباشد، با ایشان رابطهی روحی و معنوی هم دارد.
نامهی امام علیه السلام به عبدالملک و خبر دادن از اقدام خوب وی؛ در واقع یک نوع اعلام برتری و چیرگی قدرت الهی امام علیه السلام بوده و او را به قبول این برتری فرامیخواند.
برگرفته از کتاب نقش امام سجاد علیه السلام در رهبری شیعه نوشته آقای محسن رنجبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *