امامت و رهبری، حاکمان زمان

اثبات امامت امام چهارم

اشاره
با توجه به اینکه بر اساس دیدگاه شیعه «امامت» یک مقام الهی و منصب ربانی است، مسئولیت اعطاء آن تنها به دست خداوند تبارک و تعالی میباشد. خداوند متعال بر اساس ادلهی فراوانی این منصب را پس از پیامبر عظیم الشان اسلام حضرت محمد بن عبدالله – صلی الله علیه و آله و سلم – به دوازده نفر از برگزیدگان اولیاءش مرحمت فرموده است و خود، اسامی آنان را به پیامبرش اعلام نموده و حضرت آن را به صورت مکرر به گوش مردم رسانیده است.
روایات و ادلهی فراوانی اسامی مبارک این دوازده نفر را دربر دارد که در کتب روایی موجود است.
و اسم مبارک حضرت علی بن الحسین علیهالسلام پس از اسم مبارک پدرش حضرت امام حسین علیهالسلام در تمام این نصوص دیده میشود. [۷۱] و از آن جمله «حدیث شریف لوح» است که اسم مبارک زین العابدین علیهالسلام پس از حضرت امام حسین علیهالسلام است. بنابراین مطابق روایات صریحی که محدثین بزرگ شیعه در کتب روایی خود آوردهاند، امام علی بن الحسین علیهالسلام وصی حضرت
[صفحه ۴۵]
امام حسین علیهالسلام میباشد.
گذشته از این پذیرش امام سجاد علیهالسلام در جامعه شیعه به عنوان امام چهارم و جانشین و وصی حضرت امام حسین علیهالسلام و مقبولیت عملی آن حضرت در طول تاریخ از طرف شیعه، خود شاهد صد و گواه محکمی است بر اعتبار این وصایت.
اما شبهه امامت جناب «محمد بن حنفیه» فرزند حضرت امیرالمومنین علیهالسلام که مدتی فضای فرهنگی شیعه را آلوده نمود و متاسفانه «فرقه کیسانیه» با این اعتقاد شکل گرفتند، این شبهه آنچنان بیاساس بود که با کرامت حضرت امام سجاد علیهالسلام و شهادت «حجرالاسود» به امامت حضرت سجاد علیهالسلام و قانع شدن «محمد بن حنفیه» از یک سو و وجود «شمشیر» و «زرهی» پیامبر – صلی الله علیه و آله – و همچنین کتاب مخصوصی که حاوی علوم بیشماری بوده است، نزد حضرت سجاد علیهالسلام (که این نیز امارهی قطعی امامت و وصایت صاحب آن است) از سوی دیگر، هیچ جای تردید باقی نگذاشته است که امام چهارم، حضرت علی بن الحسین علیهالسلام میباشند.
همچنین وجود معجزات و کرامات بیشمار دیگر که جز از ولی بر حق خدا قابل انجام نیست و صلاحیتهای علمی و عملی این شخصیت بزرگوار، نشانههای دیگری از امامت ایشان میباشد. (به این مباحث در بخش بررسی ابعاد شخصیت حضرت در ادامهی مباحث کتاب پرداخته شده است).
بنابراین تصریح حضرت رسول – صلی الله علیه و آله – و امام پیشین که وجود نص بر امامت حضرت است و معجزات و کرامتها و صلاحیتهای علمی و عملی، همه دال بر امامت حضرت سجاد علیهالسلام میباشد.
اما مدت امامت حضرت که پس از شهادت پدر بزرگوارشان آغاز شده و تا پایان حیات ایشان ادامه مییابد، بنابر نقل مشهور ۳۵ سال میباشد.
برگرفته از کتاب اسوه کامل زندگی نامه امام سجاد علیه السلام نوشته آقای محمد محسن دعایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *