امامت و رهبری، حاکمان زمان

اثبات امامت امام چهارم

اشاره
با توجه به اینکه بر اساس دیدگاه شیعه «امامت» یک مقام الهی و منصب ربانی است، مسئولیت اعطاء آن تنها به دست خداوند تبارک و تعالی میباشد. خداوند متعال بر اساس ادلهی فراوانی این منصب را پس از پیامبر عظیم الشان اسلام حضرت محمد بن عبدالله – صلی الله علیه و آله و سلم – به دوازده نفر از برگزیدگان اولیاءش مرحمت فرموده است و خود، اسامی آنان را به پیامبرش اعلام نموده و حضرت آن را به صورت مکرر به گوش مردم رسانیده است.
روایات و ادلهی فراوانی اسامی مبارک این دوازده نفر را دربر دارد که در کتب روایی موجود است.
و اسم مبارک حضرت علی بن الحسین (ع) پس از اسم مبارک پدرش حضرت امام حسین (ع) در تمام این نصوص دیده میشود. [۷۱] و از آن جمله «حدیث شریف لوح» است که اسم مبارک زین العابدین (ع) پس از حضرت امام حسین (ع) است. بنابراین مطابق روایات صریحی که محدثین بزرگ شیعه در کتب روایی خود آوردهاند، امام علی بن الحسین (ع) وصی حضرت
[صفحه ۴۵]
امام حسین (ع) میباشد.
گذشته از این پذیرش امام سجاد (ع) در جامعه شیعه به عنوان امام چهارم و جانشین و وصی حضرت امام حسین (ع) و مقبولیت عملی آن حضرت در طول تاریخ از طرف شیعه، خود شاهد صد و گواه محکمی است بر اعتبار این وصایت.
اما شبهه امامت جناب «محمد بن حنفیه» فرزند حضرت امیرالمومنین (ع) که مدتی فضای فرهنگی شیعه را آلوده نمود و متاسفانه «فرقه کیسانیه» با این اعتقاد شکل گرفتند، این شبهه آنچنان بیاساس بود که با کرامت حضرت امام سجاد (ع) و شهادت «حجرالاسود» به امامت حضرت سجاد (ع) و قانع شدن «محمد بن حنفیه» از یک سو و وجود «شمشیر» و «زرهی» پیامبر – صلی الله علیه و آله – و همچنین کتاب مخصوصی که حاوی علوم بیشماری بوده است، نزد حضرت سجاد (ع) (که این نیز امارهی قطعی امامت و وصایت صاحب آن است) از سوی دیگر، هیچ جای تردید باقی نگذاشته است که امام چهارم، حضرت علی بن الحسین (ع) میباشند.
همچنین وجود معجزات و کرامات بیشمار دیگر که جز از ولی بر حق خدا قابل انجام نیست و صلاحیتهای علمی و عملی این شخصیت بزرگوار، نشانههای دیگری از امامت ایشان میباشد. (به این مباحث در بخش بررسی ابعاد شخصیت حضرت در ادامهی مباحث کتاب پرداخته شده است).
بنابراین تصریح حضرت رسول – صلی الله علیه و آله – و امام پیشین که وجود نص بر امامت حضرت است و معجزات و کرامتها و صلاحیتهای علمی و عملی، همه دال بر امامت حضرت سجاد (ع) میباشد.
اما مدت امامت حضرت که پس از شهادت پدر بزرگوارشان آغاز شده و تا پایان حیات ایشان ادامه مییابد، بنابر نقل مشهور ۳۵ سال میباشد.
رگرفته از کتاب اسوه کامل زندگی نامه امام سجاد (ع) نوشته آقای محمد محسن دعایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *