اخلاق و فضائل

مقام والای ائمه

اما منزلت و مقام والای ائمه را در پیشگاه خدا کسی جز ایشان نمی داند.
امام زین العابدین علیه السلام در چندین مورد راجع به آن سخن گفته، از آن جمله است:
(۲) ۱- فرمود:
«همانا خداوند محمد (ص) و علی (ع) و یازده تن از فرزندان او را از پرتو عظمت خود آفرید و پیش از آفرینش مخلوقات آنان را به صورت اشباحی در پرتو نور خود قرار داد که او را عبادت می کردند و تسبیح و تقدیس می نمودند و آنان پیشوایان از اولاد رسول خدا (ص) می باشند.» «۲»
______________________________
(۱) معانی الاخبار صدوق: ص ۶۵٫
(۲) اصول کافی: ۱/ ۵۳۰٫
تحلیلی از زندگانی امام سجاد علیه السلام ،ج ۱،ص:۱۶۳
حکیم معرّه، ابو العلاء معرّی که جز به اهل بیت علیهم السلام به همه کس بدبین بود، همین عقیده را دارد و می گوید:
«و الشّخوص التی اضاء سناهاقبل خلق المرّیخ و المیزان
قبل ان تخلق السّماوات و تؤمر افلاکهن بالدّوران» – آن شخصیتهایی که نورانیت ایشان پیش از آفرینش مریخ و میزان و پیش از آن که آسمانها آفریده شوند و افلاک به گردش درآیند، پرتوافکن بود-.
(۱) ۲- فرمود:
«ماییم ائمه مسلمین و حجتهای خدا بر جهانیان و بزرگ مؤمنان و پیشوای رو سفیدان و سرپرست مؤمنان. و همچنان که ستارگان وسیله ایمنی اهل آسمانند، ما وسیله ایمنی اهل زمین هستیم، به وسیله ماست که آسمان بر زمین- جز به اذن خدا- واژگون نگردد و به وسیله ماست که زمین اهلش را نلرزاند و از روزی که خداوند زمین را آفریده است از حجّت آشکارا و یا غایب دور از انظار خالی نبوده است و خالی از حجت نخواهد بود تا وقتی که قیامت بپا شود، و اگر چنین نبود، عبادت خدا انجام نمی گرفت.»
پس از شنیدن این سخنان، کسی رو به آن حضرت کرد و گفت:
«چگونه مردم از امام غایبی که دور از انظار است بهره مند می شوند؟» امام علیه السلام، با برهان قاطعی شبهه را رد کرد و فرمود:
«از حجّت غایب، چون خورشیدی که در پشت ابر پنهان است، بهره می برند.» «۱»
آری به خدا قسم که ائمه اهل بیت علیهم السلام، رهبران اسلام و
______________________________
(۱) امالی صدوق: ص ۱۱۲، ینابیع المودّه: ۳/ ۱۴۷، روضه الواعظین: ص ۱۷۰٫
تحلیلی از زندگانی امام سجاد علیه السلام ،ج ۱،ص:۱۶۴
حجتهای الهی بر تمام خلقند و اگر آنها نبودند خدا را کسی عبادت نمی کرد و کسی او را به یکتایی نمی پرستید و هیچ سنت اسلامی بپا داشته نمی شد و هیچ کس پایبند آن نمی بود و هیچ یک از شعائر اسلامی بلند نمی شد. آنان آیت اندوخته الهی و دروازه ورودی هستند که مردم بدان وسیله آزمون شوند؛ هر که ولایت آنان را قبول داشت نجات یافت و هر که منکر و مخالف آنان شد، هلاک گردید.
(۱) ۳- و نیز می گوید:
«ربّ صلّ علی اطائب اهل بیته الّذین اخترتهم لأمرک، و جعلتهم خزنه علمک، و حفظه دینک، و خلفاءک فی ارضک، و حججک علی عبادک، و طهّرتهم من الرّجس و الدّنس تطهیرا بارادتک، و جعلتهم الوسیله الیک، و المسلک الی جنّتک، ربّ صلّ علی محمّد و آله صلاه تجزل لهم بها من تحفک و کرامتک، و تکمل لهم الأشیاء من عطایاک و نوافلک و توفّر علیهم الحظّ من عوائدک، و فوائدک، ربّ صلّ علیه و علیهم صلاه لا امد فی أوّلها، و لا غایه لأمدها، و لا نهایه لآخرها، ربّ صلّ علیهم زنه عرشک، و ما دونه، و مل ء سمواتک و ما فوقهنّ و عدد اراضیک، و ما تحتهنّ و ما بینهنّ صلاه تقرّبهم منک زلفی، و تکون لک و لهم رضی، و متّصله بنظائرهنّ ابدا.» «۱»
«پروردگارا! بر پاکان و پاکیزگان از اهل بیت پیامبر (ص) درود فرست که آنها را برای هدایت مردم برگزیده ای و گنجینه دار علم خود و نگهبانان
______________________________
(۱) صحیفه سجادیه: دعای چهل و ششم.
تحلیلی از زندگانی امام سجاد علیه السلام ،ج ۱،ص:۱۶۵
دینت و خلفای خود در روی زمین انتخاب کرده ای و حجّتهای خویش بر بندگانت قرار داده ای و آنان را از هر ناپاکی و پلیدی به اراده خود پاک ساخته ای و ایشان را وسیله ارشاد مردم به درگاهت و سلوک به سوی بهشت رضوانت مقرر فرموده ای، پروردگارا! بر محمد و آلش درود بفرست، درود و رحمتی که کرامت و بخشش خود را بر آن بیفزایی و به وسیله آن رحمت بهترین عطایا و بالاترین فضلت را کامل کنی و بهره ایشان را از لطف و احسانت افزون گردانی. پروردگارا! بر محمد و آلش درود بفرست، درودی که بی حد و بی نهایت باشد. خداوندا! بر ایشان به مقدار عرش اعظمت و هر چه پس از آن است و به قدر تمام آسمانها و مافوق آنها و زمینها و آنچه در زیر آنها و بین آنهاست درود و رحمت فرست، رحمتی که باعث افزایش قرب آنان در پیشگاه او گردد و مورد رضای تو و آنان باشد و همواره نیز درود و رحمتی همچنان در پی داشته باشد.»
براستی که خدای متعال، ائمه اهل بیت علیهم السلام را برای انجام رسالت خود برگزیده و آنان را خزانه دار علم خود و نگهبانان دین خود و خلفای خود در زمین و حجتهای خویش بر بندگان مقرر فرموده و به ایشان مقام والایی در پیشگاه خود داده است، پس ایشان وسیله ارشاد مردم به سوی خدا و راهنمایان به سوی بهشت برین و درهای رحمت الهی هستند.
(۱) ۴- امام علیه السلام می گوید:
«نحن خلفاء الأرض، و نحن أولی الناس باللّه، و نحن المخصوصون فی کتاب اللّه، و نحن أولی الناس باللّه، و نحن الذین شرع اللّه لنا دینه، فقال: «شرع لکم فی الدّین ما وصی به نوحا، و الّذین أوحینا إلیک و ما وصّینا به إبراهیم و موسی و عیسی» فقد علمنا، و بلغنا و استودعنا علمهم و نحن ورثه الأنبیاء، و نحن ذریه أولی العلم،
تحلیلی از زندگانی امام سجاد علیه السلام ،ج ۱،ص:۱۶۶
أن أقیموا الدّین بآل محمد (ص) و لا تتفرقوا فیه …» «۱»
«ماییم خلفای پروردگار در روی زمین و ما از همه کس به خدا نزدیکتریم و ماییم آن کسانی که در کتاب خدا از ویژگی برخورداریم و ماییم آن کسانی که خداوند حقایق دین خودش را برای ما مقرر کرد و فرمود:
شَرَعَ لَکُمْ مِنَ الدِّینِ ما وَصَّی بِهِ نُوحاً وَ الَّذِی أَوْحَیْنا إِلَیْکَ وَ ما وَصَّیْنا بِهِ إِبْراهِیمَ وَ مُوسی وَ عِیسی «۲» و دانستیم و به حقیقت رسیدیم و علم انبیا را در نزد ما به امانت گذاردند و ما وارثان انبیاییم و ما فرزندان صاحبان دانشیم، بنا بر این دینتان را به وسیله آل محمد (ص) بپا دارید و در این راه پراکنده نشوید.
امّا ای ائمه اهل بیت، شما بحق خلفای خدا در روی زمین و سزاوارترین مردم به خدایید و براستی برای شما حقایق دین خود را مقرر کرده و شما را برای تبلیغ آن برگزیده است و همچنین شما را برای ادای امانتش انتخاب کرده است هیچ کسی فضیلت شما را منکر نیست مگر آن که کافر و یا از دین منحرف باشد و کسی شما را دوست نمی دارد مگر آن مؤمنی که خداوند قلبش را به وسیله ایمان آزموده است.
(۱)
برگرفته ازکتاب تحلیلی بر زندگانی امام سجاد علیه السلام نوشته آقای باقر شریف قرشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *