احادیث و سخنان

نامه تند امام سجاد به عالم درباری

از گفتنی ها در این راستا اینکه: محمد بن مسلم معروف به «زهری» از فقها و علما و هوشمندان معروف عصر امام سجاد علیه السلام بود. نظر دانشمندان دربارهی مذهب او مختلف است. دانشمند محقق صاحب روضات، پس از بررسی بسیار می گوید: «زهری، در آغاز از علمای اهل تسنن و از دانشمندان دربار آل مروان بود ولی در اواخر عمر از ارادتمندان امام سجاد علیه السلام شد. و از برکات وجود آن حضرت بهرهمند می شد. سرانجام در ۱۷ رمضان سال ۱۲۴ از دنیا رفت.» [۱۰۳].
در آن هنگام که زهری با دربار عبدالملک و… رفت و آمد داشت، امام سجاد علیه السلام نامهی تند و هشدار دهندهای برای او نوشت که در اینجا به ذکر چند فراز از آن نامه می پردازیم:
«… آنها (طاغوتها) به دنیای تو طمع کردهاند، حب دنیا و مقام پرستی، تو را به آنها پیوند داده است. چرا از چرت و خمیازه بیدار نمیشوی، آیا این است حق شناسی تو نسبت به بار گران مسوولیت علم و دانش، که خداوند بر دوش تو نهاده است؟!…
ترس بسیار دارم که تو از آن گروهی باشی که خداوند دربارهی آنها فرمود:
اضاعوا الصلوه و اتبعوا الشهوات فسوف یلقون غیاً:
«نماز را ضایع کردند، و به دنبال شهوتها رفتند، و به زودی به
[صفحه ۱۰۰]
کیفر گمراهی خود می رسند.» (مریم / ۵۹)
… آنها تو را پلی برای بلاهایشان نمودند و از تو به عنوان نردبان کجرویهای خود استفاده کردند. ای عالم دین فروخته! کاری که به دست تو می کنند، از عهدهی خصوصیترین وزیران شان ساخته نیست، زنهار! که تو را محور بیدادگریهای خود نسازند…» [۱۰۴].
برگرفته از کتاب نگاهی بر زندگی امام سجاد علیه السلام نوشته آقای محمد محمدی اشتهاردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *