آثار, احادیث و سخنان

حق بدی کننده در رساله امام سجاد

اما حق کسی که از قضا در گفتار یا کردار خود نسبت به تو رفتار سوئی داشته اینست که اگر عمدا به ارتکاب آن دست زده بهتر است وی را مورد عفو قرار دهی و از او درگذری تا کدورت ریشه کن شود، و با این گونه مردم با ادب و اخلاق رفتار کرده باشی؛ زیرا که خداوند میفرماید: و لمن انتصر بعد ظلمه فاولئک ما علیهم من سبیل الی قوله: من عزم الامور (و آنکس که به وی ستم شده و انتقام جوید مسئولیتی ندارد تا آنجا که میفرماید: این از کارهای پا برجا و درست است) (سورهی شوری، آیه ۴۱ – ۴۳) و آنجا که خدای عزوجل میفرماید: و ان عاقبتم فعاقبوا بمثل ما عوقبتم به و لئن صبرتم لهو خیر للصابرین (چنانچه کیفر دادید، به همان اندازه باشد که زخم خوردید و اگر صبر کنید و بگذرید برای صابران بهتر است. (سورهی نحل آیهی ۱۲۶)
و این در صورتی است که عمدا مرتکب امری شده باشد و چنانچه رفتار سوء وی از روی عمد نبود، تو خطای او را به بدی عوض مده و با تعمد در انتقام، به او ستم مکن، و تا آنجا که مقدور است با نرمی و ملاطفت با وی رفتار کن. و لا قوه الا بالله.
برگرفته از کتاب زندگانی حضرت امام زین العابدین علی بن الحسین(علیهما السلام)به ضمیمه رساله حقوقی و کلمات قصار آن حضرت نوشته آقای محسن عاملی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *