آثار

حقوق در رساله حضرت سجاد حق نیازمند

«و اما حق السائل فاعطاوه اذا تیقنت صدقه و قدرت علی سد حاجته و الدعاء له فیما نزل به و المعاونه له علی طلبته، و ان شککت فی صدقه و سبقت الیه التهمه له و لم تعزم علی ذلک، لم تامن ان یکون من کید الشیطان اراد ان یصدک عن حظک و یحول بینک و بین التقرب الی ربک فترکته بستره و رددته ردا جمیلا و ان غلبت نفسک فی امره و اعطیته علی ما عرض فی نفسک منه فان ذلک من عزم الامور.
حق کسی که نزد آدمی اظهار نیاز میآورد و از او طلب یاری دارد، این است:
– اگر به صدق نیاز و طلب او واقف شدی و بر رفع نیاز او قدرت داری، پس نیاز او را به او عطاء کرده و حاجاتش را برآوری.
– به علاوه باید برای او در مورد آنچه بدان گرفتار آمده و بر او نازل شده، خالصانه به درگاه ربوبی دست نیاز بلند کرده و برای او دعا کنی و او را در زمینهی طلب و درخواستش مدد رسانیده و کمک کنی.
– اما اگر در صدق گفتار او شک داشتی و او را در این زمینه متهم میدانستی و خلاصه بر اینکه او راست میگوید تردید داشتی، باید به صورت دقیق انگیزههای خود را کاوش کنی، آیا واقعا از این نظر مطمئن هستی که این برخورد تو ناشی از کید شیطان نیست که میخواهد تو را از حظ و بهرهای که از این کمک رسانی میتوانی ببری مانع گردد، و بین تو و تقرب به پروردگارت مانع و حائل شود؟ به هر حال در این زمینه از اینکه مورد کید شیطان واقع شده باشی مامون نیستی!!
به هر حال علت تردید خود را باید مشخص کنی اگر علت معقول و صحیحی داشت در این صورت او را ترک میکنی درحالی که نیاز او را مستور داشته وهرگز آبروی او را با افشای آن نمیریزی و با کلامی زیبا او را از خود برمیگردانی. آری باید
[صفحه ۳۱۲]
برگرداندن او برگشتی زیبا باشد.
– اما در همین مورد نیز اگر بر نفس خود غالب آمده و بر تردیدها و وسوسهها پیروز شدی و با وجود دغدغهای که در نفس خود داری نیاز او را برآورده و حاجتش را به او اعطاء کردی، پس بدان که این نشانه عزم راسخ توست.

برگرفته از کتاب اسوه کامل زندگی نامه امام سجاد علیه السلام نوشته آقای محمد محسن دعایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *